tel: 728 945 164
office@zebraacademy.pl
Business Language with Native Speakers!

Czy warto uczyć się łaciny?

Nauka łaciny Łacina, pomimo tego iż nikt już na co dzień się nią nie posługuje prowadząc codzienne rozmowy i pogaduszki, jest obecna w naszym świecie. Łacina i łacińskość, czyli poczucie przynależności do kultury łacińskiej, przejawiają się w zapożyczeniach z tego języka, w sposobie rozumienia świata i praw, które nim rządzą. Łacina jest językiem, który wrył się we wszystkie języki europejskie, a łacińskość jest tym, co wszystkich europejczyków ukształtowało.

Nauka języków jest bardzo ważna dla rozwoju mózgu. Badania naukowców dowiodły, że nauka łaciny od szkoły podstawowej pomaga uczniom osiągać lepsze wyniki z wielu przedmiotów, między innymi z matematyki. Jak to jest możliwe? Ucząc się języka trzeba opanować złożone struktury gramatyczne, które bardzo przypominają wzory matematyczne. Umysł, który buduje poprawne, mimo zawiłości gramatycznych, konstrukcje składniowe (zdania) cechuje się wysokim poziomem analitycznego myślenia oraz całościowym spojrzeniem na dany problem (podejście holistyczne). Natomiast znajomość leksyki łacińskiej znacznie upraszcza naukę biologii i fizyki jako, że nauka biologii zawiera w sobie naukę łacińskich nazw narządów wewnętrznych, gatunków zwierząt i roślin, a z kolei w fizyce występuje wiele nazw, które pochodzą z łaciny, jak transformator (od transformato, czyli przekształcanie, które nie zmienia treści). Próby tłumaczeń na lekcjach łaciny dodatkowo rozwijają logikę myślenia oraz zwiększają świadomość powtarzających się w literaturze motywów i tropów literackich, zwiększając tym samym wiedzę i erudycję uczniów.

W języku polskim, i nie tylko w naszym języku, funkcjonuje wiele zwrotów i wyrażeń zaczerpniętych z łaciny, wiele słów ma swoje korzenie w słowach łacińskich. Łacina pomaga w nauce i zrozumieniu wielu innych języków europejskich. Znając języki klasyczne można czytać utwory wielkich autorów takich, jak Horacy, czy Homer w oryginale. Taka lektura jest czymś, czego nie można porównać z niczym innym. Czytając oryginalne słowa tak wielkich pisarzy, których prace przetrwały tysiące lat, można wczuć się w ich wizję świata i odczuć świat tak, jak oni go czuli. Jest to uczucie niepowtarzalne i nie dające się opowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>