tel: 728 945 164
office@zebraacademy.pl
Business Language with Native Speakers!

Jak nauczyć się poprawnej wymowy?

Poprawna wymowaNa początku nauki języka obcego bardzo często ogromny problem sprawia nam wymowa poszczególnych słów oraz dłuższych zwrotów. Zazwyczaj zacinamy się w połowie słowa albo w zabawny sposób je przekręcamy. Jest to normalny proces oswajania się z językiem obcym dla naszego ucha. Jednak trzeba przez to przejść i trzeba dużo ćwiczyć po to, aby przyszli rozmówcy byli w stanie nas zrozumieć. Przecież w tym celu poświęcamy czas i siły uczęszczając na lekcje języka obcego.

Aby nasza wymowa była bliska ideałowi powinniśmy już od samego początku nauki przywiązywać należytą wagę do ćwiczeń fonetycznych. Jest to ważne dlatego, że utrwalone błędy wymowy jest bardzo trudno zwalczyć i zastąpić poprawnymi nawykami.

Naukę należy podzielić na trzy kroki: naukę wymowy wyizolowanych, pojedynczych dźwięków, naukę wymawiania całych słów, a następnie powinno się przejść do ćwiczeń intonacji całych zdań i zwrotów. W ten sposób, pod okiem odpowiednio wykwalifikowanego nauczyciela, unikniemy popełniania błędów i od początku będziemy nabierać umiejętności poprawnego i ładnego posługiwania się obcym językiem.

Podczas nauki wymowy oraz akcentu powinno się zapoznać i nauczyć alfabetu fonetycznego (systemu zapisu fonetycznego poszczególnych dźwięków danego języka). Pomoże to dostrzec różnice w artykulacji oraz ułatwi korzystanie z transkrypcji słów zawartej w słownikach. Bardzo ważną rolę odgrywa też nauczyciel lub Native Speaker danego języka – słuchając naszych wypowiedzi odpowiednio je koryguje i poprawia. Jeżeli uczymy się samodzielnie warto posiadać taki program do nauki języka, który jest wyposażony w system rozpoznawania mowy i który porównuje naszą wypowiedź z zapisaną w bazie danych wypowiedzią lektora.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że o ile poprawna wymowa jest stosunkowo łatwa do nauczenia się, o tyle nabranie akcentu już nie. Aby umieć przyswoić sobie akcent, na przykład brytyjski, trzeba spędzić albo bardzo dużo czasu na słuchaniu Brytyjczyków i powtarzaniu pod ich okiem słów i fraz, albo urodzić się z doskonałym słuchem, który to jest niestety niezastąpiony podczas wychwytywania i przyswajania dźwięków obcego języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>