tel: 728 945 164
office@zebraacademy.pl
Business Language with Native Speakers!

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

auka języków obcychZnajomość języków obcych coraz częściej staje się nieodzowną umiejętnością, bez której ani rusz. Jest nam potrzebna w poszukiwaniu pracy (praktycznie każde ogłoszenie zawiera w sobie zdanie „znajomość języka angielskiego na poziomie bardzo dobrym”) oraz w codziennym życiu – teraz nawet kawy noszą angielskie nazwy. Cóż poradzić… Trzeba jakoś nauczyć się choćby języka angielskiego. Tylko jak?

Istnieje wiele sposobów, które pomagają w uczeniu się obcych języków. Najlepszym wyjściem jest uczestniczenie w kursie języka – w grupie lub indywidualnie. Gwarantuje to wyeliminowanie potencjalnych błędów, które raz zapamiętane trudno później wykorzenić. Warto też wzmacniać naukę poprzez korzystanie w różnych „sztuczek” metodycznych.

Najważniejsze to osłuchać się z danym językiem, to znaczy przysłuchiwać się ludziom, którzy się nim posługują. Jak wiadomo ciężko jest zorganizować obcokrajowców, którzy by nam odgrywali scenki rodzajowe. Jednak jest jeszcze radio i telewizja. Na początku najlepiej jest skupić się na piosenkach – słuchać ich i próbować zapisać tekst i go przetłumaczyć lub najpierw przeczytać i przetłumaczyć tekst, a potem próbować go napisać ze słuchu. Po kilku dniach takiego treningu warto przejść do słuchania wiadomości i oglądania seriali. Zrozumienie speakerów głównego wydania wiadomości jest wyzwaniem ponieważ zazwyczaj mówią niezwykle szybko. Seriale również nie należą do najłatwiejszych „słuchowisk”. Powodem tego są gry słowne oraz wyrażenia idiomatyczne, które mogą występować w nich w większym natężeniu, niż w tekstach piosenek.

Żeby móc się osłuchać z danym językiem trzeba też się z nim oczytać. Jeżeli nie mamy w głowie graficznego obrazu słowa to ciężko będzie nam je wyłowić słuchem. Ważną rolę gra tu również nauka ortografii, to znaczy często patrząc na dane słowa zapamiętujemy mechanicznie jego pisownię. Z pomocą przychodzą też fiszki oraz naklejane karteczki. Fiszki służą do szybkiego powtarzania zwrotów i słów, porozklejane po całym domu karteczki wtłaczają nam w pamięć poszczególne słowa.

Jeśli zaś chcemy ćwiczyć prowadzenie konwersacji w obcym języku należy oczywiście dużo w danym języku obcym rozmawiać – truizm znany każdemu. Możemy w tym celu umówić się na konwersacje w szkole językowej, skorzystać z obcojęzycznej czat ruletki lub… iść w miasto i szukać obcokrajowców (opcja dla odważnych i otwartych).

Najważniejsze w tym wszystkim to znaleźć taką metodę, która będzie sprawiała najwięcej przyjemności. Nauka, która jest drogą przez mękę szybko nas zrazi i uprzedzi do uczenia się języka, a coś takiego absolutnie nie powinno mieć miejsca. Uczenie się powinno sprawiać, że widząc postępy w nauce będziemy czuli się coraz lepiej i pewniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>