tel: 728 945 164
office@zebraacademy.pl
Business Language with Native Speakers!

Język polski jako język obcy

Flaga PolskiObecnie panuje moda na uczenie się języków obcych. Niezaprzeczalnie największym zainteresowaniem może poszczycić się język angielski, którego uczy się pilnie najwięcej osób. Być może właśnie ten język stanie się łaciną naszych czasów, to znaczy kolejnym lingua franca. Jak najbardziej, inne języki również cieszą się popularnością, to już jednak nie jest to samo…

Oczywiście nie tylko my uczymy się języków obcych. Zagraniczni goście w naszym kraju również starają się przyswoić sobie jakiś obcy język, którym coraz częściej staje się… język polski.

Jak przygotować się do pracy jako lektor języka polskiego?

Dla Polaka nauczanie polskiego może wydawać się idealną pracą – w końcu już umie mówić po polsku. Niestety nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest to, aby posiadać odpowiednie kwalifikacje – ukończone studia filologiczne. Bardzo ważna jest znajomość zagadnień glottodydaktycznych, czyli znajomość zagadnień z zakresu nauczania języków obcych. Trzeba mieć również wiedzę o nauczaniu dzieci i, przede wszystkim, dorosłych (dorośli są najczęstszymi uczestnikami lektoratów języka polskiego). Aby móc wykonywać swoją pracę jak najlepiej, lektor może rozpocząć studia podyplomowe, organizowane głównie przez stowarzyszenia popularyzujące język i kulturę polską na świecie.

Języka polskiego uczą się różni ludzie – od pasjonatów, zafascynowanych naszą kulturą i historią, po osoby „wysokozatrudnione” jak dyrektorzy dużych firm, czy menedżerowie wysokiego szczebla, którym znajomość języka polskiego jest konieczna w pracy, przy czytaniu raportów i innych nader ważnych dokumentów. Znajomość języka polskiego jest również jednym z koniecznych warunków, które trzeba spełnić aby uzyskać polskie obywatelstwo, dlatego też imigranci bardzo często postanawiają podjąć kurs języka polskiego.

Nasz język, język polski, należy do najbardziej skomplikowanych na świecie. Jego gramatyka, zwłaszcza ortografia i fleksja, a także „szeleszcząca” wymowa sprawiają, że wiele wysiłku i czasu kosztuje obcokrajowca przyswojenie go. Dlatego też powinno cieszyć zainteresowanie obcokrajowców naszym językiem oraz masa pracy, którą ci ludzie wkładają w to, aby wyuczyć się języka polskiego i poznać kulturę polską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>