tel: 728 945 164
office@zebraacademy.pl
Business Language with Native Speakers!

Języki… zwierząt

 Poprawna wymowaCzłowiek jest w stanie bez wysiłku przyswoić sobie język, jeśli tylko nie jest dotknięty bardzo poważnym upośledzeniem. Potwierdzeniem jest to, że bez nauki i żmudnych ćwiczeń przyswoiliśmy sobie język polski. Właśnie to – język, odróżnia człowieka od zwierząt. Żadne zwierzę, nawet szympans, z którym ludzie mają ponad 90% wspólnych genów, nie jest w stanie tego osiągnąć. Czy zatem zwierzęta nie komunikują się ze sobą?

Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że się między sobą komunikują, inaczej nie przetrwałyby. Jednak zwierzęcy system komunikacji jest całkowicie odmienny od ludzkiego. Najprawdopodobniej jednak „język ludzki” oraz „język zwierząt” wyrastają z jednego pnia – z protojęzyka, czy prajęzyka. Obecnie naukowcy dokładają starań, aby rozszyfrować i poznać historię tego języka pierwotnego. Badania protojęzyka polegają między innymi na porównywaniu zdolności językowych, które posiadają małe dzieci i szympansy.

Na temat powstania języka, którym posługują się ludzie funkcjonuje w psycholingwistyce kilka teorii. Teoria ciągłości zakłada, że, język ludzki jest spokrewniony z językiem zwierząt i najprawdopodobniej narodził się z systemu okrzyków, które wydawały ssaki naczelne, a których do tej pory używają małpy człekokształtne. Teoria nieciągłości natomiast zakłada, że język ludzki jest tworem kompletnie odmiennym od języka zwierzęcego, o czym może świadczyć między innymi to, że obok języka mówionego funkcjonuje również zachowany po dziś dzień system okrzyków.

Zwierzęta komunikują się między sobą poprzez dźwięki, zapachy oraz mowę ciała. Właściciele psów zapewne słyszą różnicę pomiędzy „hau” z powodu widoku kota, a „hau” wywołanym przyjściem listonosza. Feromony, które wydzielają zwierzęta zawierają przeróżne informacje – od informacji o rui, po wiadomość o możliwym zagrożeniu lub panowaniu na danym terenie. Pozy, które zwierzęta przybierają mogą oznaczać strach, złość, gotowość do walki.

Czy człowiek może nauczyć się języka zwierząt i prowadzić z nimi rozmowy? Najprawdopodobniej nie. Jeśli naukowcom uda się dotrzeć do protojęzyka, być może porozumiewanie się ze zwierzętami stanie się codziennością, jednak póki co brzmi to jeszcze jak fantastyka naukowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>