tel: 728 945 164
office@zebraacademy.pl
Business Language with Native Speakers!

Różne metody nauki języka angielskiego

Metody nauki języków obcychNauka języków obcych jest postrzegana jako zajęcie żmudne i czasochłonne. Rzeczywiście, ucząc się systematycznie metodą klasyczną (poznawanie gramatyki i słownictwa) osiągnięcie poziomu średnio-zaawansowanego zajmuje około trzech lat. W odpowiedzi na potrzeby ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą poświęcić tyle czasu na naukę, zostały opracowane różne metody, które proces ten mają usprawnić i skrócić. Przyjrzyjmy się niektórym bardziej znanym metodom dydaktycznym, które można wziąć pod uwagę poszukując dla siebie odpowiedniego sposobu nauki.

 Metody konwersacyjne

Przykładem klasycznej metody nauczania może być metoda Berlitza. Polega ona głównie na konwersacji w obcym języku. Głównym założeniem jest rozmawianie tylko w języku, którego nauka jest prowadzona. Języka rodzimego w ogóle nie używa się podczas zajęć.

Nader popularną metodą w Polsce jest metoda Robina Callana. Opracowana w 1960 roku, skraca czas nauki języka angielskiego czterokrotnie. Wykorzystuje mechanizmy naturalnego przyswajania języka, jak w przypadku języka rodzimego. Częste powtórki, szybkość wypowiedzi lektora, natężenie konwersacji – wszystko to służy bardzo szybkiemu przyswajaniu języka. Nauka pisowni przychodzi później w trakcie dyktand. Podstawowym materiałem dydaktycznym jest skrypt opracowany przez Robina Callana. Metoda stosowana jest w nauce dzieci i dorosłych.

 Metody komunikatywne

Coraz więcej zwolenników zdobywa metoda Helen Doron, która przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 12 lat. Głównym założeniem jest uczenie języka angielskiego jak języka rodzimego. W pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo ważną rolę odgrywają rodzice, którzy w domu powinni mówić do dziecka w języku obcym (tak, jak mówią do niego w języku rodzimym). Na początku nauki bardzo ważne jest proste osłuchanie dziecka z językiem. Oprócz mówienia do dziecka stosuje się również słuchanie nagrań z wierszykami i piosenkami, z których dziecko uczy się odpowiedniego akcentu.

Metoda „całkowitego zanurzenia” jest propozycją dla tych, którzy mają naprawdę mało czasu na naukę języka obcego. Polega ona na całodobowym używaniu języka obcego, w dosłownie każdej sytuacji – w sklepie, w restauracji, na spacerze, na zanurzeniu się w kulturę i obyczajowość, które są tak ważne dla posługiwania się językiem. Najlepszym sposobem na naukę w duchu tej metody jest np. wyjazd na wymianę studencką.

Dla osób, które lubią wytykać błędy popełniane przez innych doskonała będzie metoda Wilka. Polega ona na konwersacji, zajęcia odbywają się w czteroosobowych grupach i trwają 90 minut. Uczestnicy rozmawiając przysłuchują się sobie nawzajem i starają się wyłapać błędy, które popełniają pozostali. Metoda ma na celu uczenie na błędach innych, jednak istnieje prawdopodobieństwo utrwalenia złych nawyków językowych.

 Metody wykorzystujące podświadomość

Sposobem, który wykorzystywany jest przez tego typu metody jest wprowadzenie ucznia w stan świadomości alfa (wypoczynku, relaksu), w którym przenoszenie wiadomości do pamięci długotrwałej jest bardzo skuteczne.

Jedną z najbardziej znanych metod tego typu jest SITA. Każda lekcja podzielona jest na cztery etapy. Etap pierwszy to zapoznanie się z lekcją (20 minut), drugi to zapamiętywanie (40 minut, z czego ostatnie 10 minut to faza relaksu), trzeci – aktywizacja, czyli praca z podręcznikiem i ćwiczeniami oraz czwarty etap, który jest powtórzeniem stanu relaksu (40 minut).

Kolejną metodą, która bazuje na wykorzystaniu świadomości jest metoda Birkenbihl. Wykorzystuje ona mechanizmy, które są wykorzystywane przy uczeniu się języka rodzimego. Polega na praktycznej nauce języka. Nauka dzieli się na 4 cykle, każdy opiera się na pracy nad konkretnym, specjalnie przygotowanym tekstem. Najpierw czyta się samodzielnie tekst, potem słucha się go w języku obcym i czyta tłumaczenie na język rodzimy (słuchanie aktywne), następnie danego nagrania słucha się w tle tak długo, jak tylko można (słuchanie pasywne). Ostatnim etapem jest aktywizacja, czyli nauka posługiwania się językiem mówionym i pisanym. Na wszystkich etapach należy posługiwać się tym samym tekstem, to znaczy najpierw go przeczytać, potem wysłuchać go aktywnie i pasywnie, następnie powtarzać krótkie fragmenty tekstu na głos oraz zapisywać ze słuchu tekst i porównywać go z oryginałem.

Różnych metod nauki języków obcych jest bardzo dużo i nie sposób wskazać najlepszą. Dlaczego? Wytłumaczenie jest proste. Każdemu będzie pasowało inne podejście do zagadnienia, każdy będzie potrzebował skupić się na czym innym i rozwijać inne umiejętności językowe. Najistotniejsze jest to, aby nie zmuszać się do stosowania na sobie najbardziej popularnej metody dydaktycznej, ale znaleźć taką, która będzie najlepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>